Vizualizace…v dnešní době poměrně dost probírané téma, které je nedílnou součástí při plánování našich krátkodobých, ale i dlouhodobých cílů. Co to vlastně vizualizace je, co se děje s naší myslí a proč ji zařadit do našeho života?
Začněme s prvním a velmi důležitým faktem, který je: Náš mozek téměř nerozezná rozdíl mezi sněním a realitou. Druhý velmi důležitý fakt je, že náš mozek reaguje na všechno, co je pro něho neznámé jako na hrozbu od které nás chce ochránit.
Nejčastěji se vizualizace využívá ve sportu. Vrcholoví sportovci musí být na důležitých závodech výborně připraveni nejen fyzicky, ale i psychicky. Jack Nicklaus, třetí nejlepší golfista všech dob, popsal svou psychickou přípravu a vizualizaci: „Nikdy jsem neodpálil jediný míček, aniž bych měl v hlavě ostrou, podrobnou představu plánovaného úderu. Je to jako barevný film. Nejprve „vidím“ místo kam chci, aby míček přistál. Vidím, jak si krásně hoví na nadýchané, lesknoucí se zelené trávě. Pak se scéna rychle změní a já vidím, jak míček na toto místo letí. Vnímám jeho dráhu, trajektorii i tvar, dokonce i jeho chování při přistání. Poté obraz zeslábne a v další scéně se objevím já, jak provádím přesně ten švih, který promění předchozí obraz v realitu.“
Vizualizace obrací naši pozornost k budoucnosti, kterou si nejvíce přejeme a potlačuje tak touhu mozku chránit nás před neznámem a mařit nám tak naše plány. Zároveň je propojena se dvěma velmi specifickými schopnostmi mozku: abstraktní a smyslovou integrací.
Pod abstraktní integrací si můžeme představit jednoduchou otázku: Co kdyby? Je to schopnost mozku vyobrazovat si věci, které nejsou pevně dané a ukazuje nám možnosti, které normálně nevidíme. Dovoluje nám snít, pozměnit reakce nebo vymýšlet nové způsoby, které nás dovedou vpřed. Abstraktní integrace funguje při zapojení tzv. defaultní sítě, která se zapíná při nicnedělání, při flow, při rutinní záležitosti, při procházce, při sprše…..zkrátka vždy, když vypnete svou kontrolní – analytickou síť, díky které vyhodnocujete situace na základě pevně daných faktů. Defaultní síť máme většinou zapnutou na dovolené. Proto se nám často stává, že přijíždíme z dovolené s novými nápady, dilema a problémy najednou dokážeme řešit lehčeji a s novými možnostmi řešení. Za toto všechno může právě aktivita defaultní sítě. Proto je tak důležitý odpočinek a cílené nicnedělání.
Zapojení všech smyslů
To, co vnímáme jako realitu, náš mozek vytváří z obrovského množství informací, které mu dodávají naše smysly. Náš čich, hmat, sluch, chuť….kdykoliv si pak na událost vzpomeneme, vybaví se nám vzpomínka v plných barvách. Okamžitě si vybavíme vůni nebo zápach – víme, jestli vzpomínka byla dobrá nebo špatná. Čím více smysly naše okamžiky prožíváme, tím více jsou zakořeněny do mozku a tím lépe a detailněji si je dokážeme pak znovu vybavit. Proto je i při vizualizaci nutné zapojit všechny naše smysly.
Proč vizualizovat?
Jakmile náš mozek zná naše touhy a přání do co nejmenšího detailu, bude chtít, aby se staly naší realitou. Rozhodně to ale neznamená, že se vám najednou budou dít zázraky a vaše sny a přání za vámi přijdou lusknutím prstu. Znamená to, že z toho kvanta informací, které nám proudí hlavou každou vteřinu, mozek vybere jen ty, které nám pomohou dosáhnout našeho cíle. Lépe si tedy všimnete příležitostí, které jste dost možná měli na dosah vždy, ale až nyní prosáknou do vaší přímé pozornosti. K výzvám budete přistupovat odvážněji, už jen proto, že váš mozek je nebude vyhodnocovat jako hrozbu a nebude se vás snažit ochránit limitujícími myšlenkami a nepustí vašeho kritika do popředí.
Jak vizualizovat?
Důležité je si vizualizovat váš cíl, jako kdyby se už stal. Představujte si váš cíl v přítomném okamžiku. Používejte slova Já jsem. Jak to vypadá, když jsem dosáhl/a svého cíle? Jak se cítíte? Co máte na sobě? Jak vypadáte?
Například pokud je váš sen mít krásný prostorný dům u moře, představujte si, že už stojíte na terase svého domu a díváte se na západ slunce nad otevřeným mořem. Ve vlasech vám vane mírný vítr a cítíte jeho svěží a jemně slanou chuť. Máte uspokojivý a šťastný pocit, mírný úsměv na tváři. V ruce sklenku vína. Prožijte to. Jak přesně se budete cítit? Kde ten pocit cítíte?
Představujte si váš sen v přítomném okamžiku a v nejjasnějších detailech. Věnujte každý den 3, 5, 10 minut vizualizaci po dubu alespoň 30-ti dnů. Pokud vás to bude bavit, věnujte se jí i déle. Uvidíte, že časem vám váš mozek bude do vaší pozornosti pouštět příležitosti, možnosti a signály, které budou přesně v souladu s vašimi sny. Vytrvejte a buďte trpěliví.
Nevěříte? Zkuste to… nic to nestojí a můžete naopak jenom získat.
Toto a mnoho dalšího zjistíte v rozhovoru Evy Metelkové (zakladatelky ŽNK a Dity Pejcha Novákové).
Nejnovější komentáře