Mgr. Eva Metelková
- zakladatelka portálu Život na klíč
- kariérní a životní koučka
Eva: Jak vnímáme životní a profesní změny?
Žaneta: Někde jsem četla, že lidi nemají rádi změny. S tím až tak úplně nesouhlasím. Myslím si, že lidi nemají rádi nevyžádané změny, tedy takové změny, které sami neiniciovali. Takové nevyžádané změny bývají nepříjemné, lidé se jich často bojí a nebo se jim brání, myslí si, že to vždy povede ke zhoršení stavu. Ne vždy to tak nakonec ale je, někdy i takové změny nakonec přinesou zlepšení situace. Nicméně každá změna, i ta chtěná a vyžádaná s sebou nese krátkodobé vystoupení z komfortní zóny. A tam je právě prostor pro doprovázení koučem.
Eva: Jak lze pomoct těm, kteří si jimi právě procházejí?
Žaneta: Existuje celá řada koučovacích technik. V zásadě ale vždy jde o doprovázení v myšlení, laskavou podporu kouče a pomoc k lepšímu pochopení celé situace, nabídnout různé úhly pohledu.
Eva: Můžeš dát pár tipů, jak jim pomoct?
Žaneta: Být tu pro lidi v období změny, aktivně naslouchat, podporovat v procesu uvědomění různých souvislostí, i těch, které nejsou na první pohled vidět. Ponoukat klienta k nacházení nových možností.
Eva: Co pro nás znamená smysluplná práce?
Žaneta: Když mám pocit, že není zbytečná. Když vidím, že má nějaký dopad, že se díky ní něco dokázalo tzv. pohnout.
Eva: Můžeš dát pár tipů, jak sladit pracovní a osobní život?
Žaneta: Poslouchat své tělo, pečovat o sebe fyzicky i duševně. Mít zdravé návyky a vydržet u nich. Vybrat si takovou práci, která s námi ladí. I tam může pomoci kariérní koučink. Dále je to o tom pěstovat síť dobrých vztahů, být součástí komunity.
Eva: Známe svoji hodnotu?
Žaneta: Někteří lidé svou hodnotu ne vždy znají, a z toho často plyne pocit zneužívání od ostatních, pocity vyčerpání a nenaplněného života vůbec.
Eva: Jak se projevuje nízké sebevědomí?
Žaneta: Přílišnou sebekritikou, pocity úzkosti a frustrace. V důsledku toho člověk často neumí bránit svoje hranice, neumí říci ne a příliš se bojí a vyhýbá jakékoliv konfrontaci. Má tendenci všem vyhovět i na úkor svých vlastních potřeb, příliš se identifikuje skrze hodnocení jiných lidí a přeje si všem se zavděčit.
Eva: Co všechno vědomí naší hodnoty ovlivňuje?
Žaneta: Výchova, hodnocení ostatních, různé životní a pracovní krize, zdraví.
Eva: Porovnávání se s ostatními vs vědomí sebe samého…
Žaneta: Člověk s nízkým sebevědomím určuje vědomí své hodnoty skrze ostatní, jejich hodnocení, a snaží se být jako ostatní, tzv zapadnout a nevyčnívat. Tady je dobré zapracovat na vědomí vlastních hranic a poznat své vlastní potřeby.
Eva: Jak posílit sebehodnotu?
Žaneta: Poznáním svých vlastních potřeb a limitů, zkoušením nových možností. Na základě malých dílčích úspěchů pomalu poznávat a ukotvovat pocit vlastní hodnoty.
Eva: Umíme říkat NE?
Žaneta: Jak kdo. Téma souvisí s vědomím vlastních hranic a jejich hájením, popsáno výše.
Eva: Proč je pro nás těžké říkat NE?
Žaneta: V zásadě nechceme popudit druhé, znelíbit se jim a tím pádem se ocitnout v izolaci. Člověk je společenský tvor a má potřebu patřit do komunity, nechce se znelíbit a být vyloučen. Často se bojíme, že nás ostatní nebudou mít rádi.
Eva: Jak říkat NE? Dáš nám pár tipů?
Žaneta: Vždy být slušný. Odmítnout lze i pozitivně. Na druhou stranu ale není dobré se obhajovat, příliš vysvětlovat a vymlouvat se. Trvat si na svém, ale v pozitivním duchu.
Eva: Umíme nastavovat hranice vůči svému okolí?
Žaneta: Často neumíme a souvisí to právě se strachem z odmítnutí druhými. Lze se to ale naučit s pomocí pár technik, i koučovacích.