Sportovní aktivity mám ráda pravě proto, že cítím fyzicky, jak se mé tělo srovnává, přizpůsobuje zátěži a sílí. Většinou nás při intenzivním sportování začnou bolet svaly a fyzicky se nemusíme cítit úplně fajn. A o to nám přeci jde, že? Taková plně zhmotněná zpětná vazba, která nás motivuje k tomu pokračovat a tzv. se kousnout. Věřím, že většina    z vás si stejně jako já řekne, že to má smysl, že to děláme pro sebe, že tím navyšujeme svou kapacitu a když nás ještě k tomu někdo po čase ocení, protože si naší fyzické změny všimne, tak víme, že ta dřina za to stojí

S naším “nefyzickým” tělem je to stejné. Zajímavé je, jak těžko se nám při toužené změně chování, jednání, posouvání duševních hranic [důležitá součást našeho růstu, úspěchu a dosažených cílů] udržuje pozitivní motivace a bdělost naší mysli, to úsilí nepustit. Osobně se domnívám, že příčinou je to, že necítíme fyzickou bolest, ale především, psychickou. Takové ty blbé tlaky někde uvnitř nás, blbá nálada, divné vnitřní pocity, pochybnosti, zda to má smysl, které nám na dobré náladě nepřidají, spíše naopak. 

Jak tedy překonávat fyzickou a psychickou bolest a pokračovat? 

Když jsem si naposledy kladla tuto otázku, zrovna jsem zdolávala celkem nenáročné schody totálně fyzicky unavená, nevyspaná s pocitem, že to oč se tu snažím, stejně nemá smysl, že na to nemám… a při každém našlápnutí na schod směrem nahoru, jsem si říkala:” Edito, neblbni, vybrala sis žít smysluplně, za hranicemi všedních dnů, tak se nechovej jako hysterka.” a schody zdolala pravidelným mantrováním:” Když nemůžeš, tak přidej., Když nemůžeš, tak přidej., Když nemůžeš, tak přidej…” 

  1. Co bolí, to sílí, platí i pro naši psychiku.
  2. Vždy si můžeme vybrat, fňukat nebo zatnout.
  3. Vše jednou skončí a platí to pro blbé pocity stejně jako pro ty příjemné.
  4. Koncentrací na jednotlivé kroky na cestě vpřed zbytečně nezahlcuje naši mysl starostmi o budoucnost
  5. Odpočinek má poskytovat radostné okamžiky, abychom načerpali potřebnou energii pokračovat
  6. Osobní doporučení, šetřete slovy, naslouchejte své intuici a usmívejte se
  7. Mění se vám život, a to jste si přeci přáli 😊

Good luck and enjoy your neverending journey!!!

Mgr. Edita Friedlová

koučka, životní motivátorka, supervizorka